Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje obrazy również niczym się ją pomaga?

Polecne i promocje

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy również jak się ją przyjmuje? Ostra białaczka limfoblastyczna to nowotwór krwi o bardzo dużym przebiegu. Dowiedz się, kto może zachorować na tego raka krwi, które są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej także jak się ją pomaga.

Ostra białaczka limfoblastyczna – j. angielskiego acute lymphoblastic leukemia, czyli ALL – gdyby nie jest leczona może sprawić do śmierci chociażby w toku mało czy kilkunastu tygodni.

Kto może zachorować na określoną białaczkę limfoblastyczną?

Na nowotwór krwi może dostać każdy, zarówno mężczyzna, kiedy i osoba, zarówno dziecko, osoba młoda, w małym wieku czy starsza. Rak krwi może bowiem dotknąć każdego, niezależnie od wieku oraz płci. Jeżeli idzie o ostrą białaczkę limfoblastyczną dotyka ona przede każdym dzieci oraz młodzież. Najwięcej zachorowań wychodzi na wiek pomiędzy 2 a 10 rokiem życia. Istnieje wtedy najczęściej występująca choroba nowotworowa w niniejszej grupie wiekowej. Stanowi 30 proc. wśród wszystkich nowotworów u niemowląt oraz młodzieży.

Ostra białaczka limfoblastyczna – jak rozwija się nowotwór krwi?

W sukcesu ostrej białaczki limfoblastycznej dociera do nieprawidłowego, klonalnego rozrostu cel i wypierania przez nie zdrowych, prawidłowo funkcjonujących cel w szpiku w efekcie czego system nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości właściwych krwinek.

Komórki nowotworowe, nazywane również limfoblastami, przedostają się do natury i wchodzą na produkcję pozostałych cel w natur. Po pewnym momencie mogą i dotrzeć do kolejnych narządów, a nawet ośrodkowego układu nerwowego. Wówczas mogą stanowić ogromne zagrożenie dla życia człowieka. Dużo wiedz o białaczce zlokalizujesz na części https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jakie są objawy ostrej białaczki limfoblastycznej?

Poszczególne charaktery i mężczyzny nowotworów krwi mogą się różnić od siebie czasem. Często przebieg choroby jest związany np. od wieku, stanu zdrowia czy tzw. chorób towarzyszących pacjenta.

Wśród pierwszych objawów ostrej białaczki limfoblastycznej są m.in. łatwe męczenie się, osłabienie, senność, apatia, bóle kości – zwłaszcza kończyn i drętwienie kończyn. Chory może i odpowiadać na trudne do działania, częste infekcje. Może także zauważyć łatwo pojawiające się siniaki czy wybroczyny w skór małych, krwistych plamek. U chorych spośród obecnym typem białaczki sprowadzają się i niemożliwe do zatamowania krwotoki, np. z skór śluzowych, nosa i dziąseł.

Leczenie białaczki

W leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej powszechnie bierze się chemioterapię i radioterapię. Nieraz, jeśli stan zdrowia chorego na ostatnie kupi także znajdzie się odpowiedni dawca, składa się przeszczepienie szpiku.

 

Ostra białaczka limfoblastyczna. Jakie daje objawy i jak się ją leczy

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments