ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać środki z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Prasówki

Jak odzyskać kasę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to już jedna spośród najtańszych czynności, które można zrobić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie podać informacje do przelewu. Co wyprodukować w takiej sytuacji?

Jak odzyskać kasę z błędnego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie środków na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, zupełnie nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem miany w oparciu o algorytm, który w popularnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jeden mniejszej lub wyższej). Dokładniejsze wiedze na ten problem można odnaleźć w niniejszym tekście.

W konkretnej większości przypadków okaże się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po prostu nie istnieje. Często teraz na ostatnim stanie można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firmie, w jakiej założone jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto jeszcze sprawdzić wprowadzone dane.

Potrafi się jednak zdarzyć, że każdym cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Podstaw tegoż podobno żyć kilka:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, tylko do niewłaściwej roli.
W relacje z pewnej sytuacji czeka nas inna metoda postępowania. Zwykle jest jednak sposób, by odzyskać swoje sposoby.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najłatwiejszy zaś w teorii najbezpieczniejszy przypadek. Taka rzecz przekaż nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty błąd w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w całości kontrolnej. Niestety będziemy więc mieć szanse potwierdzenia takiego przelewu.

Jeżeli natomiast nasz bank nie jest aż tak rozwinięty technologicznie, potrafi się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z znajomego konta. Nie chodzi również panikować. Nawet jeśli przelew „wyjdzie” z rachunku, to zapewne zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna choć trochę poczekać – w teorii powinno więc przyjść do samego dnia roboczego (jak jakiś następny przelew), w działalności etap tenże że wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po tym momencie kwota przelewu nie wróciła na bliskie konto (oraz istniejemy widoczni, że przedmiotem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od okresu do czasu zmianie ulega oferta bankowa, a w stosunku spośród tym również my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się to może, że z przyzwyczajenia lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sprawa wygląda bardzo podobnie do sukcesie wspomnianego wyżej. Temat w obecnym, że nieaktywny rachunek jest „poprawny” (tj. wspólny z algorytmem) numer, a dlatego nie wykaże się nam komunikat o braku. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede każdym powinien uspokoić osoby, które planują, że nasze środki mogą trafić do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a zatem nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego niegdyś do nas. Jeśli rachunek jest rzeczywiście zamknięty (oraz nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), mamy do tworzenia z sytuacją zbliżoną do powyższej. Że taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a sposoby w rozwoju paru dni wrócą na bliskie konto. Skoro naprawdę się nie stanie, powinniśmy zwrócić reklamację.

Przelew na złe konto
Może jeszcze się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki system, że pieniądze dotrą na konto walutowe, choć mieli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas słono kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej sprzedaży (i co gorsza, bank pobierze te ceny dwukrotnie, jeśli będziemy wybierali wykonać przelew zwrotny). W rezultacie z konta może nam „zniknąć” całkiem duża kwota, której prawdopodobnie obecnie nie odzyskamy.

Początki są dwa – przelewy w banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest więc niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Nazywa to, iż nie będziemy w okresie anulować takiego przelewu ani z stanu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeśli podejmiemy taką próbę kilka sekund później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank najprawdopodobniej odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest wykonywanie dyspozycji klienta, jeżeli więc podamy taki a nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna transakcję za całkowicie zdrową i zrobi ją zgodnie z naszą wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o poradę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien jednak być świadomość, że bank będzie tworzył prawo nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą jakością jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, a w dodatku jest aktywny, niemożliwy jest więc automatyczny zwrot środków. Co zatem możemy w takim wypadku zrobić?

Często zdarza się, iż taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że prawa księgowane są zgodnie z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a a i zwolnić je) nawet z stanu bankowości elektronicznej. To winien być nasz pierwszy etap. Naturalnie trzeba sprawić go jako najszybciej. Skoro nie jesteśmy szanse samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najdroższym oddziałem banku. Gdyby nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może zostać rozwiązany przez człowieka.

Jeżeli natomiast za późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stoi nam związek z bankiem w planie uruchomienia odpowiednich procedur. Po przejściu w bycie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do udzielenia nam usłudze i podjęcia zdecydowanych funkcjonowań w bliskim imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową prawdą jest: zawsze komunikujemy się z pracownikami w swym banku, nie w banku odbiorcy. To swój bank posiada wszelkie informacje dotyczące danego przelewu oraz więc on w bliskim imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak wiele szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer naszego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po otrzymaniu tych rad bank będzie brał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, iż zawiera on cel zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zapaść w momencie 30 dni roboczych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na określony rachunek techniczny, a dopiero po bank przeleje je na bliskie konto. Zgodnie z pozostałą ustawą klient nie poniesie żadnych wkładów w przypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć stawką za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Dokładne dane o kosztach można odnaleźć w tabeli opłat i prowizji banku, do którego odnosimy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w wskazanym terminie? W owej sprawie bank zostanie zwolniony z tajemnicy bankowej także będzie mógł nam ujawnić dane tej kobiety. To i da nam odzyskanie swojej nieruchomości na trasie sądowej – zgodnie z wyrokiem Sądu Największego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi zabiegami jest bowiem traktowane jako przestępstwo przeciwko mieniu.

Przy tej okazji warto także uważać na wycieczce, że a my możemy osiągnąć taki przelew niespodziankę. W takim wypadku tak nie dysponować tymi zabiegami – wcześnie lub później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy wymagali zrobić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments