Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostce i ciekawostek historycznych. To pole, które nie jest właśnie łatwe jak nowe w Polsce, a ma sporo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym jest droga Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest właściwie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych znaczeń tego pięknego miasta. Samą z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze powodu na bliskie położenie „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i daje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to piękne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To specyficzna brama miejska, która zatrzymała się do naszych klimatów. By zobaczyć miasto z pozostałej części o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i odprowadza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niemożliwa, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w ostatnim terenie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to i miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i dania ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, lecz i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje ostatnie niepowtarzalny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Budynek jest jednoznaczny dla gości i silna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w jakiej występował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym zajęciu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, stara toż reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments